Renesas XLH735029.491200I
Renesas XL Family of Low Phase Noise Quartz-based PLL Oscillators
Production
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas XLH735029.491200I.
Upverter
Datasheet23 pages12 years ago
Datasheet27 pages12 years ago
IHS
Future Electronics
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 13, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion - Mar 2, 2022
Verification
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Introduction Date2017-06-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Renesas XLH735029.491200I provided by its distributors.
HCMOS Output Clock Oscillator, 29.4912MHz Nom
XL Series 29.4912 MHz 50 PPM 15pF 3.3 V 7 mm x 5 mm Oscillators
3.3V ¡À50ppm 29.4912MHz 7.5mm*5.2mm*1.4mm
XTAL OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD