Renesas XLH530026.666000X
XO, 26.666 MHz, 1, 000 fs jitter, LVCMOS, 3.3 V, ±100 ppm, ‐20 to +70 °C, 5.0 x 3.2 mm
Production
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas XLH530026.666000X.
Upverter
Datasheet23 pages12 years ago
Datasheet27 pages12 years ago
IHS
Future Electronics
RFMW
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 13, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion - Mar 2, 2022
Verification
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date2016-10-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Descriptions
Descriptions of Renesas XLH530026.666000X provided by its distributors.
Renesas XL Family of Low Phase Noise Quartz-based PLL Oscillators
HCMOS Output Clock Oscillator, 26.666MHz Nom
XTAL OSC XO 26.6660MHZ HCMOS SMD