Renesas X95840UV20IZ-2.7
Quad Digital Controlled Potentiometers | IC DGT POT 50KOHM 256TAP 20TSSOP
EOL
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas X95840UV20IZ-2.7.
IHS
Datasheet13 pages21 years ago
Datasheet13 pages21 years ago
Integrated Device Technology
Renesas
element14 APAC
iiiC
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 11, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion 2.00 - Jul 5, 2006
Verification
Inventory History
3 month trend:
-4.46%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2017-11-03
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2026-06-26
LTD Date2026-12-26
Manufacturer Lifecycle StatusLAST TIME BUY (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Dual Digital Controlled Potentiometers | IC DGT POT 50KOHM 256TAP 14TSSOP
Quad Digitally Controlled Variable Resistors | IC DGT POT 50KOHM 256TAP 14TSSOP
Digital Potentiometer 50kOhm 256POS Volatile Linear 14-Pin TSSOP T/R
Analog DevicesDS3901E+
Digital Potentiometer 256POS 20k Ohm/30k Ohm/50k Ohm Triple 14-Pin TSSOP Tube
Analog DevicesMAX5488EUD+
Dual, 256-Tap, Nonvolatile, SPI-Interface, Linear-Taper Digital Potentiometers
Analog DevicesMAX5387MAUD+
Dual, 256-Tap, Volatile, Low-Voltage Linear Taper Digital Potentiometer
Descriptions
Descriptions of Renesas X95840UV20IZ-2.7 provided by its distributors.
Quad Digital Controlled Potentiometers (XDCP™); Low Noise/Low Power/I2C® Bus/256 Taps
RoHS Compliant CMOS GULL WING INDUSTRIAL Digital Potentiometer 20% -40C 1mA 6.5mm
1mA ¡À45ppm/¡æ 50K¦¸ 256 4 2.7V Non-Volatile 5.5V I2C Potentiometer TSSOP-20 6.5mm*4.4mm*900¦Ìm