Renesas 71V65803S133PFGI8
Synchronous Active GULL WING 3-STATE (Memory Format) Memory 85C 3.465V 9Mb 320mA
Obsolete
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas 71V65803S133PFGI8.
Integrated Device Technology
Datasheet27 pages4 years ago
Datasheet27 pages11 years ago
Datasheet26 pages20 years ago
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 15, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion - Nov 12, 2021
Verification
Related Parts
SRAM - Synchronous, SDR (ZBT) Memory IC 9Mbit Parallel 133 MHz 4.2 ns 100-TQFP (14x14)
SRAM Chip Sync Dual 3.3V 9M-Bit 512K x 18 7.5ns 100-Pin TQFP
3.3V 512K x 18 Synchronous 3.3V I/O Flow-Through SRAM
SRAM Chip Sync Dual 3.3V 9M-Bit 512K x 18 7.5ns 100-Pin TQFP T/R
Descriptions
Descriptions of Renesas 71V65803S133PFGI8 provided by its distributors.
3.3V 512K x 18 ZBT Synchronous 3.3V I/O Pipelined SRAM