Recom Power RAC03-12SGB
3W AC/DC-Converter 'POWERLINE' 3kV reg; V. In: 85-305; V. Out: 12; mA. Out: 250
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Recom Power RAC03-12SGB.
IHS
Datasheet6 pages2 years ago
Recom Power
TME
Farnell
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
+107%
CAD Models
Download Recom Power RAC03-12SGB symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2017-09-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Recom Power RAC03-12SGB provided by its distributors.
AC-DC, CONVERTER, 3KV REG, SINGLE OUTPUT, 3W, 12V OUT, RAC03-GB SERIES
Power Supply, Ac-Dc, 12V, 0.25A; Power Supply Applications:Ite; No. Of Outputs:1 Output; Output Power Max:3W; Output Voltage - Output 1:12V; Output Current - Output 1:250Ma; Output Voltage - Output 2:-; Output Current - Output 2:- Rohs Compliant: Yes |Recom Power RAC03-12SGB
Outputs = 1 / Output Voltage 1 V = 12 / Output Current 1 mA = 250 / Output Type = Fixed / Rated Power W = 3 / Input Voltage Min. V = 85 / Input Voltage Nominal = 230 VAC / Input Voltage Max. V = 305 / Insulation Voltage kV = 3 / Housing Type = Plastic / Termination Type = Pins / Efficiency % = 78 / MTBF h = 100000 / Ripple & Noise (V) mV = 150 / Operating Temperature Min. °C = -25 / Operating Temperature Max. °C = 80 / Length mm = 37 / Width mm = 24 / Height mm = 15