Panduit CCH62-S10-C
Cable clamp, max. bundle Ø 15.7 mm, PA, natural, (L x W x H) 16.5 x 12.7 x 15.7 mm, CCH62-S10-C
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panduit CCH62-S10-C.
Electro Sonic
Datasheet1 page14 years ago
Datasheet2 pages24 years ago
Sager Electronics
Burklin Elektronik
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-16.49%
Supply Chain
Country of OriginUS
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Fastener, P Clip, Screw Mount Cable Clamp, 9.5 mm, Nylon 6.6 (Polyamide 6.6), Natural, 13.5 mm
Fixed diameter cable clamp heavy duty 10 screw (M5) .19 (4.8mm) bundle white standard package.
Cable clamp, max. bundle Ø 7.9 mm, nylon, natural, (L x W x H) 12.7 x 12.7 x 7.9 mm
Descriptions
Descriptions of Panduit CCH62-S10-C provided by its distributors.
Fixed diameter cable clamp heavy duty 10 screw (M5) .62 (15.8mm) bundle white standard package.
Wire Marker Products CABLE CLAMPS, 5/8
Cable Management, Clamp Nylon 6/6 Natural Screw Mount 15.7mm Automotive
Cable Clamp, Nylon 6/6, 0.62 in Bundle Dia., Natural, 1.01 in L, 100 PK
P CLIP, FIXED DIAMETER, NATURAL, PK100; Cable Clamp / Clip Type: Screw Mount Cable Clamp; Internal Diameter: 15.7mm; Cable Clamp / Clip Material: Nylon 6.6 (Polyamide 6.6); Cable Clamp / Clip Colour: Natural; External Length
Fixed Diameter Clamp. 0.62 Inch (15.8 mm) Bundle Diameter. No. 10 (M5) Screw. Durable nylon cable clamp. Fully rounded inside edges minimize abrasion to wire bundles. Secure using secondary mechanical fastener (not included). Material is Nylon 6.6. Color is Natural.