Panasonic TQ2H-L2-24V
TQ Series 1 A DPDT (2 Form C) 24 VDC 2 Coil Latching Through Hole Signal Relay
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic TQ2H-L2-24V.
Panasonic
Datasheet12 pages17 years ago
Datasheet7 pages20 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
IHS
Master Electronics
Electro Sonic
DigiKey
CAD Models
Download Panasonic TQ2H-L2-24V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.49.00.50
Introduction Date2005-10-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
PanasonicTQ2-L2-24V
silver+Gold plating 24V DPDT (2 Form C) DIP,9x14mm Magnetic Latching Relays ROHS
PanasonicAGN20024
Relay; Slim Polarized; 2 Form C; 230 mW (Nom.); Standard PC Board
PanasonicAGN200A24
Relay; Slim Polarized; 2 Form C; 230 mW (Nom.); Surface Mount Terminal
Electromechanical Relay DPDT 1A 24VDC 2.6005KOhm Surface Mount
Descriptions
Descriptions of Panasonic TQ2H-L2-24V provided by its distributors.
Relay Signal DPDT 125VAC 24VDC PC Pin Through Hole Tube
TQ Relay (Self-clinch 2-coil latch)
Tq Relay |Panasonic TQ2H-L2-24V
Power/Signal Relay, DPDT, Latched, 0.013A (Coil), 24VDC (Coil), 300mW (Coil), 1A (Contact), 110VDC (Contact), DC Input, AC/DC Output