Panasonic ETQP4M1R5KVK
Power Choke Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Metal 15.1A 0.00539Ohm DCR Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ETQP4M1R5KVK.
IHS
Datasheet15 pages4 years ago
Panasonic SCT
TME
Inventory History
3 month trend:
-5.20%
CAD Models
Download Panasonic ETQP4M1R5KVK symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2016-06-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 7A 0.0058Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 7.2A 0.0052Ohm DCR T/R
Inductor Power Unshielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 20Q-Factor Ferrite 9.5A 0.005Ohm DCR T/R
TAIYO YUDENNS10145T1R5NNA
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 7.99A 0.0072Ohm DCR T/R
TAIYO YUDENNS10155T1R5NNA
Inductor Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz 8.39A 7.2mOhm DCR T/R
Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH ±30% 100kHz Ferrite 9.3A T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ETQP4M1R5KVK provided by its distributors.
15.1A 1.5uH Integrated molded inductor ±20% 22.5A SMD,8.5x8mm Power Inductors ROHS
General Purpose Inductor, 1.5uH, 20%, 1 Element, Metal Composite-Core, SMD, 3331
ETQ-P Series 1.5 uH ±20% 15.1 A 5.39 mOhm SMT Shielded Wirewound Inductor
INDUCTOR, 1.5UH, 12.8A, 20%, POWER, SMD; Inductance: 1.5µH; RMS Current (Irms): 12.8A; Inductor Construction: -; Saturation Current (Isat): 22.5A; Product Range: ETQP Series; Power Inductor Case: 8.5mm x 8mm x 4mm; DC Resistan