Panasonic ESB-30B102
Pushbutton Switch, DPDT, Momentary, 0.2A, 14VDC, Solder Terminal, Through Hole-straight
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ESB-30B102.
Factory Futures
Datasheet2 pages13 years ago
Newark
Sager Electronics
Master Electronics
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
-58.83%
CAD Models
Download Panasonic ESB-30B102 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.31
Introduction Date2006-06-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
C&K ComponentsPVB6THTEE300NSLFS
Pushbutton Switch, DPDT, 0.2A, 14VDC, 7 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Through Hole-straight
C&K ComponentsPN22LESA03QE
Pushbutton Switch, DPDT, Alternate, 0.2A, 30VDC, Solder Terminal, Through Hole-right Angle
KEY SWITCH, PUSHBUTTON, DPDT, ON-ON, PLUNGER FOR CAP, 100MA DC, 30V DC, PC PIN
E-SwitchTL2201EEZB
Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Square Plunger 0.1A 30VDC Latching PC Pins Thru-Hole
Descriptions
Descriptions of Panasonic ESB-30B102 provided by its distributors.
Switch Push Button N.O./N.C. DPDT Square Plunger 0.2A 14VDC PC Pins Thru-Hole Automotive Tray
ESB-30 Series 200 mA (On-On) DPDT Pushbutton Switch
Electromechanical Switch Push Switch N.O./N.C. DPDT 0.2A Tray
SWITCH, PUSHBTN; DPDT; 20MA 14VDC; PCB MNT 10.9X10.5MM; OF=2.0N; HGT=20.5MM
Switch, Pushbutton, Latching, Dpdt; Switch Operation:-; Contact Configuration:Dpdt; Contact Voltage Ac Nom:-; Contact Voltage Dc Nom:14V; Contact Current Max:200Ma; Switch Terminals:Pc Pin; Product Range:Esb30 Series; Svhc:No Svhc Rohs Compliant: Yes |Panasonic ESB30B102