Panasonic ERJP08J472V
Res Thick Film 1206 4.7K Ohm 5% 0.667W(2/3W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJP08J472V.
Future Electronics
Datasheet8 pages11 years ago
Newark
Master Electronics
Arrow Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2010-09-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-8GEYJ472V
Res Thick Film 1206 4.7K Ohm 5% 1/4W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
250mW Thick Film Resistors 300V ±5% ±200ppm/℃ 4.7kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
SMD Chip Resistor, 4.7 kOhm, ± 5%, 250 mW, 1206 [3216 Metric], Thick Film, General Purpose
PanasonicERJ-S08J472V
Res Thick Film 1206 4.7K Ohm 5% 0.25W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Resistor, Thick Film; 4.7 K Ohms; Case 1206; 0.25W; +/-5%; SMD; 200ppm/K; 200V; 0.25W
Res Thick Film 1206 4.7K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJP08J472V provided by its distributors.
ERJ Series 1206 4.7 kOhm 0.66 W ±5 % ±200 ppm/°C Anti-Surge Thick Film Resistor
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.66W, 4700ohm, 500V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 4700 ½, 5 %, 0.66 W
Panasonic SCT
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.667W 2/3W 4.7kOhm ±200ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 1206 4.7Kohms 0.66W 5% AEC-Q200
Anti-Surge Chip Resistor, 1206 4.7Kohm, 7 inch ree
Panasonic ERJP08J472V - Small & High Power Chip Resistors
Resistance:4.7kohm; Resistance Tolerance:± 5%; Power Rating:660mW; Resistor Case / Package:1206 [3216 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:Anti-Surge; Product Range:ERJ-P08 Series; Voltage Rating:500V RoHS Compliant: Yes