Panasonic ERJ8ENF93R1V
Res Thick Film 1206 93.1 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ8ENF93R1V.
Newark
element14 APAC
Master Electronics
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date1998-02-25
Related Parts
Yageo GroupRC1206FR-0793R1L
250mW Thick Film Resistors 200V ±100ppm/℃ ±1% 93.1Ω 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 93.1ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Yageo GroupRC1206FR-07100RL
Res Thick Film 1206 100 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJ-8ENF1020V
Res Thick Film 1206 102 Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJ8ENF88R7V
Res Thick Film 1206 88.7 Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ8ENF93R1V provided by its distributors.
Thick Film Chip Res, 1206,1% Precision 9; Thick Film Chip Res, 1206,1% Precision 93.1ohm, 7 inch reel
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 93.1ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
1206 (3216Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm 0.25W 1/4W 93.1Ohm ±100ppm/C
Thick Film Resistors - SMD 1206 93.1ohms 1% AEC-Q200
Panasonic ERJ8ENF93R1V - General Purpose Chip Resistors
RESISTOR, 93R1, 0.25W, 1%, 1206, REEL; Product Range:PANASONIC - ERJ Series; Resistance:93.1ohm; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case Style:1206 [3216 Metric]; Resistor Element Material:Thick Film; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Voltage Rating:200V; Packaging:Reel; Resistor Mounting:SMD; Resistor Terminals:Wraparound