Panasonic ERJ6GEYJ163V
Res Thick Film 0805 16K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ6GEYJ163V.
Newark
Datasheet0 pages0 years ago
Datasheet6 pages7 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
JRH Electronics
TME
Burklin Elektronik
Farnell
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date1993-02-01
Related Parts
Res Thick Film 0805 16K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.125W, 16000ohm, 150V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 0805
Res Thick Film 0805 15K Ohm 5% 0.25W(1/4W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 15K Ohm 5% 1/8W ±200ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0805JR-0716KL
Res Thick Film 0805 16K Ohm 5% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ6GEYJ163V provided by its distributors.
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 16 kΩ, 0.125 W, ±5 %, ERJ6GEYJ163V
ERJ FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±5% ±200ppm/C 16kOhm 0.125W 1/8W
Thick Film Chip Res, 0805, 1/10W 5% 16Kohm, 7 inc
Thick Film Chip Res, 0805, 1/10W 5%; 16Kohm, 7 Inch Reel Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-6GEYJ163V
THICK FILM CHIP RESISTOR Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 16000ohm, 150V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Thick Film Chip Resistor, 16000 ½, 5 %, 0.125 W
Panasonic SCT
Panasonic ERJ6GEYJ163V - General Purpose Chip Resistors
RESISTOR THICK FILM, 16KOHM, 5%, 0805; Product Range:PANASONIC - ERJ Series; Resistance:16kohm; Power Rating:125mW; Resistance Tolerance:± 5%; Resistor Case Style:0805 [2012 Metric]; Resistor Element Material:Thick Film; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Voltage Rating:150V; Packaging:Cut Tape; MSL:-; SVHC:Diboron trioxide (19-Dec-2012); SVHC (Secondary):Lead monoxide (lead oxide) (19-Dec-2012)