Panasonic ERJ-PB3B4531V
Res Thick Film 0603 4.53K Ohm 0.1% 0.2W(1/5W) ±50ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-PB3B4531V.
Panasonic
Datasheet2 pages10 years ago
Panasonic SCT
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
-100%
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2016-02-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRT0603BRD074K53L
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 4.53kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRD074K87L
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 4.87kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT0603BRD074K32L
100mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 4.32kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-PB3B4531V provided by its distributors.
ERJ 0603 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±0.1% ±50ppm/C 4.53kOhms 0.2W 1/5W
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 4530ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Metal Film (Thin Film) Chip Resistors, 0.2W, 4530½, 0.1%, 0603, RoHS
Panasonic SCT
Panasonic ERJPB3B4531V - High Precision Chip Resistors
RES, 4K53, 0.1%, 0.2W, 0603, THICK FILM;
Chip Res, Thick Film, 4K53, 0.2W, 0603; Resistance:4.53Kohm; Resistance Tolerance:± 0.1%; Power Rating:200Mw; Resistor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:High Precision Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJPB3B4531V