Panasonic ERJ-P03F3002V
Res Thick Film 0603 30K Ohm 1% 0.2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-P03F3002V.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Panasonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Related Parts
PanasonicERJPA3F3002V
Res Thick Film 0603 30K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 30K Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJP03F3302V
Res Thick Film 0603 33K Ohm 1% 0.2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERJP03F2742V
Res Thick Film 0603 27.4K Ohm 1% 0.2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
333.333mW Thick Film Resistors ±100ppm/℃ ±1% 33kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0603 27K Ohm 1% 1/3W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-P03F3002V provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 30000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Thick film,0603,30 kOhms 1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 30000 ½, 1 %, 0.2 W
Panasonic SCT
Panasonic ERJP03F3002V - Small & High Power Chip Resistors
RES, 30K, 1%, 0.2W, 0603, THICK FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 30kohm; Product Range: ERJP03 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 200mW; Resistance Tole
Res, Thick Film, 30K, 1%, 0.2W, 0603; Rango De Producto:Serie Aec-Q200 Erj; Resistencia:30Kohm; Potencia Nominal:200Mw; Tolerancia De Resistencia:± 1%; Tensión Nominal:150V; Tipo De Resistencia:0603 [1608 Metric] |Panasonic ERJP03F3002V
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 30 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 200 / Body Length mm = 1.6 / Voltage Rating - DC V = 150 / Temperature Coefficient = ±200 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.45 / Body Width mm = 0.8 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 0603