Panasonic ERJ-1TRQF3R6U
Res Thick Film 2512 3.6 Ohm 1% 1W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Carrier T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-1TRQF3R6U.
Panasonic
Datasheet4 pages9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
JRH Electronics
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.73%
CAD Models
Download Panasonic ERJ-1TRQF3R6U symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2001-10-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 2512 3.3 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 2512 3.9 Ohm 1% 1W ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Res Thick Film 2512 3.74 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 1W, 3.4ohm, 500V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 2512
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 3.32ohm, 200V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 2512
Res Thick Film 2512 3.92 Ohm 1% 1W ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-1TRQF3R6U provided by its distributors.
ERJ Series 2512 3.6 Ohm 1 W ±1 % ±100 ppm/°C SMT Thick Film Chip Resistor
Resistor, thick film, SMD 2512 (6330), 3.6 Ω, 1 W, ±1 %, ERJ1TRQF3R6U
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 3.6ohm, 1.8974V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 2512
THICK FILM LOW OHMIC SMNT RESISTOR 2512 CASE 3.6OHM +/-1% 1W +/-100PPM/DEGC
2512 (6432Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.252Lx0.126W 6.40mmx3.20mm 1W 3.6Ohm ±100ppm/C
Panasonic ERJ1TRQF3R6U - Current Sensing Chip Resistors
RESISTOR, 2512, 3R6, 1%, 1W; Resistance:3.6ohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:1W; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; Resistor Element Material:Thick Film; Resistor Case Style:2512; Resistor Mounting:SMD; No. of Pins:2; ;RoHS Compliant: Yes