Panasonic ELLCTV5R6N
Ind Power Choke Shielded Wirewound 5.6uH 30% 100KHz 4.9A Embossed Carrier T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ELLCTV5R6N.
IHS
Datasheet4 pages13 years ago
Newark
Electro Sonic
Panasonic SCT
RS (Formerly Allied Electronics)
CAD Models
Download Panasonic ELLCTV5R6N symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2002-01-16
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2019-09-25
LTD Date2020-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
TAIYO YUDENNS12575T5R6NN
Inductor Power Shielded Wirewound 5.6uH 30% 100KHz 6.36A 0.014Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 5.6uH 30% 100KHz Ferrite 6.1A 10.2mOhm DCR Blister T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 5.6uH 30% 100KHz Ferrite 5.4A 0.0228Ohm DCR 3131 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 5.6uH 30% 100KHz Ferrite 6.3A 0.0183Ohm DCR 3939 Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 5.6uH 30% 100KHz Ferrite 5.6A 0.016Ohm DCR 4949 T/R
TAIYO YUDENNS12555T6R0NN
Inductor Power Shielded Wirewound 6uH 30% 100KHz 5.6A 0.0168Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ELLCTV5R6N provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 5.6uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4747
CHOKE, 12X12X4.5MM, 5.6UH, POWER; Inductance: 5.6µH; RMS Current (Irms): 4.9A; Inductor Construction: Shielded; Saturation Current (Isat): -; Product Range: -; Power Inductor Case: 12mm x 12mm x 4.5mm; DC Resistance Max: 0.011o
CHOKE, POWER, 12X12X4.5MM, 5.6UH; Inductance:5.6µH; Inductance Tolerance:± 30%; DC Resistance Max:0.011ohm; DC Current Rating:4.9A; Self Resonant Frequency:100kHz; Inductor Case Style:SMD; No. of Pins:2; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); DC Current Max:4.9A; Inductor Type:Choke; Package / Case:12 x 12; Resistance:11mohm; Resonant Frequency:100kHz; Series:V