Panasonic ELL6PG560M
Power Choke Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz 550mA 520mOhm DCR 2424 T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ELL6PG560M.
Electro Sonic
Datasheet4 pages11 years ago
Newark
_legacy Avnet
Panasonic SCT
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2008-02-06
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2019-09-25
LTD Date2020-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Ind Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz 410mA T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz Ferrite 980mA 410mOhm DCR 2020 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz 15Q-Factor Carbonyl Powder 1.6A 0.396Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A 0.23Ohm DCR 2929 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz 1.1A 0.221Ohm DCR 2424 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 56uH 20% 1KHz 8Q-Factor Ferrite 3.4A 0.09Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ELL6PG560M provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 56uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2424
Panasonic ELL6PG560M - Power Inductors for Consumer
Shielded Power Choke SMD 56uH 500mA
RS APAC
CHOKE, POWER, 6X6X2MM, 56UH; Inductance:56µH; Inductance Tolerance:± 20%; DC Resistance Max:0.52ohm; DC Current Rating:500mA; Inductor Case Style:SMD; No. of Pins:2; DC Current Max:500mA; External Depth:6mm; External Length / Height:2mm; External Width:6mm; Inductor Type:Choke; Package / Case:SMD; Resistance:520mohm; Resonant Frequency:100kHz; Series:6PG