Panasonic ELL4FG4R7NA
Power Choke Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 1A 160mOhm DCR 1515 T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ELL4FG4R7NA.
Panasonic
Datasheet4 pages11 years ago
Electro Sonic
Newark
Panasonic SCT
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginIndonesia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-10-25
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2019-09-25
LTD Date2020-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 1.24A 1212 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 1.1A 0.068Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 1.72A 0.101Ohm DCR 1515 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 1.15A 0.215Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 0.9A 0.125Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 1.71A 98mOhm DCR 1515 Blister T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ELL4FG4R7NA provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 4.7uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 1515
Ind Choke Coil Shielded 4.7uH 30% 100KHz 1A 1515 Embossed Carrier T/R
CHOKE, POWER, 3.8X3.8X1.2MM, 4.7UH; Case Style:3.8 x 3.8; DC Current Max:1A; Inductance:4.7µH; Resistance:160mohm; Self Resonant Frequency:100kHz; Inductance Tolerance:± 30%; Inductor Type:Choke; Series:4FG-A