Panasonic ELJPB121KF
Ind Power Chip Molded Wirewound 120uH 10% 796KHz 20Q-Factor Ferrite 130mA 1812 T/R
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ELJPB121KF.
IHS
Datasheet11 pages13 years ago
Newark
Electro Sonic
DigiKey
CAD Models
Download Panasonic ELJPB121KF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2004-01-20
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
LTB Date2014-09-30
LTD Date2015-09-30
Manufacturer Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Panasonic ELJPB121KF provided by its distributors.
1812 Chip Inductor, PB Series, WireWound 120uH 10%, 4.5 ohm, 130mA, T&R
120μH Unshielded Wirewound Inductor 130mA 4.5Ohm Max 1812 (4532 Metric)
General Purpose Inductor, 120uH, 10%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 1812
INDUCTOR, 1812, 120µH, 10%, 130MA; Inductance:120µH; Inductance Tolerance:± 10%; DC Resistance Max:4.5ohm; Q Factor:20; DC Current Rating:130mA; Self Resonant Frequency:5.5MHz; Q Test Frequency:796kHz; Inductor Case Style:1812 [4532 Metric]; No. of Pins:2; Lead Spacing:2.6mm