Panasonic EEHZK1E561UP
Cap Aluminum Polymer 560uF 25V 20% Cylindrical 20m Ohm 2800mA 4000 hr 125°C Emboss T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic EEHZK1E561UP.
Future Electronics
Datasheet8 pages6 years ago
JRH Electronics
TME
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2019-07-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Descriptions
Descriptions of Panasonic EEHZK1E561UP provided by its distributors.
Avnet Japan
Panasonic EEHZK1E561UP - Conductive Polymer Hybrid Aluminum Electrolytic Capacitors
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount
Cap, 560Uf, 25V, Alu Elec, Hybrid, Smd; Capacitance:560Μf; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage(Dc):25V; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Esr:0.02Ohm; Lifetime @ Temperature:4000 Hours @ 125°C; Product Diameter:10Mm Rohs Compliant: Yes |Panasonic EEH-ZK1E561UP