Panasonic HJ4-L-T-AC120V
Hj4 Relay (Plug-In W/ Indicator & Test |Panasonic HJ4-L-T-AC120V
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
SD ChipsHJ4-L-T-AC120VContactBulk
1d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic HJ4-L-T-AC120V.
Panasonic
Datasheet12 pages15 years ago
Datasheet10 pages20 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
IHS
Electro Sonic
DigiKey
Master Electronics
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.49.00.50
Introduction Date2007-04-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2018-09-30
LTD Date2020-06-01
Related Parts
PanasonicHJ4-L-AC120V
Relays 110/120VAC 5A 4PDT (28x21.5x35.5)mm Plug-In General Purpose Relay
PanasonicHJ4-T-AC120V
Relays 110/120VAC 5A 4PDT (28x21.5x38.5)mm Plug-In Signal Relay
PanasonicHJ4-AC120V
TE ConnectivityKHAU-17A12-120
Electromechanical Relay 120VAC 3.9KOhm 5A 4PDT (21.82x28.17)mm Socket General Purpose Relay
TE Connectivity3-1393122-2
Power Relay 120VAC 5A 4PDT(28.2x21.8x38.1)mm Socket
POWER/SIGNAL RELAY 4PDT MOMENTARY 1100mW (COIL) 5A (CONTACT) 30VDC (CONTACT) SOCKET MOUNT
Descriptions
Descriptions of Panasonic HJ4-L-T-AC120V provided by its distributors.
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 120V
Power/Signal Relay, 4PDT, Momentary, 1500mW (Coil), 5A (Contact), 125VDC (Contact), AC Input, AC/DC Output, Socket Mount