onsemi NCP145AMX105TCG
LDO Regulator, 500 mA, Ultra-Low Dropout, High PSRR, with Bias Rail
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi NCP145AMX105TCG.
IHS
Datasheet12 pages3 years ago
Master Electronics
onsemi
Newark
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
+4.55%
Supply Chain
Country of OriginThailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2018-03-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of onsemi NCP145AMX105TCG provided by its distributors.
70dB(1kHz) Fixed 500mA 1 1.05V 1V 1.05V 5.5V 250mV@ 500mA 0.01 %/V 0.01%/V XDFN-4
Switching Regulator, Voltage-mode, 1A, 100kHz Switching Freq-Max, CMOS, PDSO4
LDO Regulator Pos 1.05V 0.5A 4-Pin XDFN EP T/R
稳压器, LDO, 固定, 1.05V, 0.5A, XDFN-4;
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 4-XDFN
ON SEMICONDUCTOR NCP145AMX105TCG
Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd) voltage regulator linear 5.5V 500mA -40C~85C TJ
Ldo, Fixed, 1.05V, 0.5A, Xdfn-4; Output Type:Fixed; Input Voltage Min:1.19V; Input Voltage Max:5.5V; Fixed Output Voltage Nom.:1.05V; Adjustable Output Voltage Min:-; Adjustable Output Voltage Max:-; Output Current:500Ma; Dropout Rohs Compliant: Yes |Onsemi NCP145AMX105TCG