onsemi NCP1256BSN65T1G
Low Power Offline PWM Current Mode Controller with Brown-Out Protection
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi NCP1256BSN65T1G.
IHS
Datasheet25 pages5 years ago
Electro Sonic
onsemi
Augswan
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+9.55%
CAD Models
Download onsemi NCP1256BSN65T1G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2015-06-25
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
Descriptions
Descriptions of onsemi NCP1256BSN65T1G provided by its distributors.
8.9V~28V Flyback 65KHz 500mA 8V 8.3V 14V 20V No , 80% TSOP-6
Switching Controller, Current-mode, 26kHz Switching Freq-Max, PDSO6
Current Mode PWM Controller 500mA 6-Pin TSOP T/R
Avnet Japan
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 6TSOP
LOW POWER OFFLINE PWM CURRENT MO
ACTIVE (Last Updated: 2days ago) Over Power Over Voltage Short Circuit Tape & Reel (TR) R-PDSO-G6 dc ac converter 12V 3mm 65kHz -40C~125C TJ
PWM CONTROLLER, 65KHZ, 35V, TSOP-6; Input Voltage: 35V; Output Voltage: -; Output Current: -; Supply Voltage Min: -; Supply Voltage Max: -; Controller IC Case Style: TSOP; No. of Pins: 6Pins; Frequency: 65kHz; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 125°C; Product Range: -; Automotive Qualification Standard: -; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 3 - 168 hours; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)