onsemi FODM3012R2V-NF098
Triac Driver, Random Phase, 250V, 5mA
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi FODM3012R2V-NF098.
IHS
Datasheet10 pages4 years ago
Future Electronics
Electro Sonic
onsemi
Fairchild Semiconductor
Inventory History
3 month trend:
-5.46%
CAD Models
Download onsemi FODM3012R2V-NF098 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginThailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.80.00
Introduction Date2007-06-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
Lite-OnLTV-352T
LTV Series Single Channel 300V 3750 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT DIP-4
Diodes Inc.LTV-356T
LTV Series Single Channel 80 V 3750 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT DIP-4
Diodes Inc.LTV-357T
Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation
AC Input-Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation
Descriptions
Descriptions of onsemi FODM3012R2V-NF098 provided by its distributors.