onsemi FGH20N60UFDTU
Trans IGBT Chip N=-CH 600V 40A 165000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247AB Tube
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi FGH20N60UFDTU.
onsemi
Datasheet9 pages6 years ago
Datasheet9 pages6 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
IHS
Fairchild Semiconductor
Factory Futures
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download onsemi FGH20N60UFDTU symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2008-09-19
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 days ago)
LTB Date2021-10-08
LTD Date2022-04-08
Manufacturer Lifecycle StatusOBSOLETE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
FGH20N60SFD Series 600 V 40 A Flange Mount Field Stop IGBT - TO-247
Trans IGBT Chip N=-CH 600V 40A 166000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 290000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube / IGBT 600V 80A 290W TO247
STMicroelectronicsSTGW20V60DF
Trench gate field-stop IGBT, V series 600 V, 20 A very high speed
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 166000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Descriptions
Descriptions of onsemi FGH20N60UFDTU provided by its distributors.
FGH20N60UFD Series 600 V 40 A Flange Mount Field Stop IGBT - TO-247
IGBT,N CH,FAST,W/DIO,600V,40A,TO247; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:40A; Collector Emitter Voltage Vces:600V; Power Dissipation Pd:165W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-55°C to +150°C; Transistor Case Style:TO-247AB; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Power Dissipation Max:165W