Omron Z-15GQ21A55-B5V
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 15A, 14VDC, 5.38mm, Screw Terminal, Plunger Actuator, Panel Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron Z-15GQ21A55-B5V.
IHS
Datasheet28 pages10 years ago
Electro Sonic
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-45.22%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 year ago)
Related Parts
OMRON LIMIT SWITCH, SNAP ACTION N.O./N.C. SPDT ROLLER PLUNGER SCREW 15A 500VAC 250VDC
Snap Action Switch N.O./N.C. SPDT Cross Roller Plunger Screw 15A 500VAC Screw Mount
Snap-Action Switch 1-(1) SPDT 15A 250VAC Short Roller Lever, Screw Terminal M4 Z-15GW22-B
Honeywell11SM38
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Plunger Screw 5A 250VAC 30VDC 1.39N Screw Mount
PanasonicAZH1021
Switch Limit N.O./N.C. SPDT Top Roller Lever Screw 5A 250VAC 250VDC 2.45N Linear Screw Mount
Snap Acting/Limit Switch, SPDT, Momentary, 5A, 30VDC, 6mm, Screw Terminal, Short Roller Lever Actuator, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Omron Z-15GQ21A55-B5V provided by its distributors.
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Cross Roller Plunger 15A 250VAC 250VDC 186.42VA 5.3N Panel Mount Screw
On-Mom SPDT 5.4N 3.6mm 10000000Cycles 500000Cycles 15A(AC),6A(DC) SPDT , 81.6mm*17.45mm
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Basic switch, panel mount cross roller plunger, SPDT, 15A, drip proof, screw terminals with cover