Omron XW5T-S2.5-1.1-1
DIN Rail Terminal Blocks TermBlk Screw 2.5mm 1: 1 1tier
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron XW5T-S2.5-1.1-1.
Newark
Datasheet22 pages9 years ago
Datasheet16 pages10 years ago
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-22.41%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.90.40.00
Introduction Date2023-10-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Omron XW5T-S2.5-1.1-1 provided by its distributors.
Feed-through DIN rail terminal block with screw connection for mounting on TS 35; nominal cross section 2.5 mm²; width 5 mm; color gray
Terminal Block, Din Rail, 2Pos, 12Awg; No. Of Positions:2Ways; Wire Size Awg Min:26Awg; Wire Size Awg Max:12Awg; Conductor Area Csa:4Mm2; Wire Connection Method:Screw; Rated Current:24A; Rated Voltage:1Kv; No. Of Levels:1; Product Rohs Compliant: Yes |Omron XW5T-S2.5-1.1-1
Positions = 2 / Wire Size AWG Max. AWG = 12 / Wire Size AWG Min. AWG = 26 / Wire Size mm2 Max. mm² = 4 / Wire Size mm2 Min. mm² = 0.14 / Wire Size mm2 Nominal mm² = 2.5 / Wire Connection Method = Screw / Current Rating A = 24 / Voltage Rating kV = 1 / Number of Levels = 1 / Terminal Block Colour = Dark Grey / Pitch mm = 5 / Standards Met = CSA / Standards Met = IEC 60947-7-1 / Standards Met = UL Listed / Combustibility Class = UL 94 V-0 / Operating Temperature Min. °C = -40 / Operating Temperature Max. °C = 60