Omron G3VM-201FR(TR05)
Solid State Relay 25mA 1.8V DC-IN 1.5A 160V AC/DC-OUT 8-Pin DIP SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron G3VM-201FR(TR05).
IHS
Datasheet6 pages6 years ago
Newark
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
-0.61%
CAD Models
Download Omron G3VM-201FR(TR05) symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Omron G3VM-201FR(TR05) provided by its distributors.
Solid State Relay MOS FET High Current Low-On-Resistance 200V SPST-NO 8-Pin DIP Surface Mount T/R
Mosfet Relay, Spst-No, 1.5A, 200V, Smd; Contact Form:Spst-No (1 Form A); Load Type:Ac/Dc; Load Voltage Max:200V; Load Current:1.5A; Mosfet Relay Package Style:Dip-8; Relay Mounting:Surface Mount; Relay Terminals:Gull Wing Rohs Compliant: Yes |Omron Electronic Components G3VM-201FR(TR05)
Transistor Output SSR, 1-Channel, 2500V Isolation
MOSFET DIP8 200V 1.5A 9.66X3.65X6.4MM
MOSFET RELAY, SPST-NO (1 FORM A)
DIP 8pin, SPST-NO, 200V, 1500mA
Omron SCT
AC,DC 500m¦¸ 0V~200V 1.5A 1.64V(DC) 1.8V 8-SMD