Omron E2E-X14MD1-M1
Proximity sensor, inductive, M18, non-shielded, 14mm, DC, 2-wire, NO, connector M12
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron E2E-X14MD1-M1.
Electro Sonic
Datasheet35 pages7 years ago
Datasheet35 pages6 years ago
Datasheet96 pages3 years ago
Datasheet34 pages13 years ago
Newark
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Proximity sensor, inductive, M18, unshielded, 14mm, DC, 2-wire, NO, M12 Connector
Proximity Sensor Inductive NO 1.4cm 10V to 30VDC
Proximity Sensor 16 mm 10-30V DC 2-Wire DC Nickel Plated Brass 2m Cable 18 mm
Descriptions
Descriptions of Omron E2E-X14MD1-M1 provided by its distributors.
NO Barrel Inductive Proximity Sensor,M18,14 mm Detection Range,12 to 24V dc,IP67
Switch; Pushbutton; NON-Illuminated; DPDT; Rectangular 2 SIDES GUARDED; GREEN; ALTERN.
Proximity Sensors Proximity Sensor
SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
E2EX14MD1M1, OMRON INDUSTRIAL PRODUCTS
Inductive Proximity Sensor, 14Mm, 24Vdc; Sensor Type:Inductive Proximity Sensor; Operating Temperature Max:70°C; Supply Voltage Min:12Vdc; Supply Voltage Max:24Vdc; Sensor Output Type:2-Wire, No; Sensor Terminals:M12 Connector Rohs Compliant: No |Omron Industrial Automation E2EX14MD1M1