Omron A16L-ARA-5D-2
Pushbutton Switch, DPDT, Alternate, 3A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Omron A16L-ARA-5D-2.
IHS
Datasheet28 pages20 years ago
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.33
Introduction Date2009-03-09
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2023-12-31
LTD Date2024-06-30
Related Parts
Switch, Pushbutton;DPDT, On Off;5A 125VAC;24V LED;Rectangular guard;Red
Switch, Pushbutton, Illuminated, DPDT, LED, 24V, SQUARE GUARD, RED, ALTERNATE
NKK SwitchesUB26KKW015C-CC
Pushbutton Switch, DPDT, On-on, Latched, 5A, 30VDC, 8 PCB Hole Cnt, Solder Terminal, Panel Mount
NKK SwitchesUB226KKW016CF-2B
Pushbutton Switch, DPDT, On-on, Alternate, 5A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
NKK SwitchesUB16KKW01N-C
Pushbutton Switch, SPDT, On-on, Momentary, 5A, 30VDC, Solder Terminal, Panel Mount
Descriptions
Descriptions of Omron A16L-ARA-5D-2 provided by its distributors.
Switches - 16mm Pushbutton Switches DPDT ALT SQ 5V RED IP40 Lamp Illum
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
PUSHBUTTON, ILLUMINATED, A16 SERIES, IP40 SQRED ALT 5VDC DPDT
Il Pb Ip40 Sqred Alt 5Vdc Dpdt |Omron Industrial Automation A16LARA5D2