Ohmite WNCR75FE
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 0.75ohm, 1% +/-Tol, 90ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Ohmite WNCR75FE.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
Master Electronics
Electro Sonic
Sager Electronics
CAD Models
Download Ohmite WNCR75FE symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2005-08-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Ohmite43FR75E
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 0.75ohm, 200V, 1% +/-Tol, 90ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite45FR75E
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.75ohm, 460V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 0.75ohm, 1.5V, 1% +/-Tol, 90ppm/Cel, Through Hole Mount
Ohmite45FR75
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.75ohm, 460V, 1% +/-Tol, 90ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Ohmite WNCR75FE provided by its distributors.
Res Wirewound 0.75 Ohm 1% 2W ±20ppm/°C Conformal AXL
Through Hole Wirewound Resistor, Wn Series, 0.75 Ohm, 2 W, - 1%, Axial Leaded Rohs Compliant: Yes |Ohmite WNCR75FE
RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL | Ohmite WNCR75FE
RES, 0R75, 1%, 2W, AXIAL, WIREWOUND
RES, 0R75, 1%, 2W, AXIAL, WIREWOUND; Resistance: 0.75ohm; Product Range: WN Series; Power Rating: 2W; Resistance Tolerance: ± 1%; Resistor Case Style: Axial Leaded; Voltage Rating: -; Resistor Element Material: Wirewound; Tempe