Ohmite RW2S0CBR220JE
Fixed Resistor, Wire Wound, 2W, 0.22ohm, 100V, 5% +/-Tol, 90ppm/Cel, Surface Mount, 4123
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Ohmite RW2S0CBR220JE.
IHS
Datasheet4 pages6 years ago
Datasheet4 pages8 years ago
Master Electronics
Sager Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Electro Sonic
CAD Models
Download Ohmite RW2S0CBR220JE symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-03-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 months ago)
Related Parts
TE ConnectivitySMW5R22JT
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.22ohm, 500V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 5329
PanasonicERX-2HJR22H
Res Metal Film 0.22 Ohm 5% 2W ±350ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERX-1HJR22H
Res Metal Film 0.22 Ohm 5% 1W ±350ppm/°C Molded SMD SMD Embossed Carrier T/R
TE ConnectivitySMW5R20JT
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 0.2ohm, 500V, 5% +/-Tol, 200ppm/Cel, Surface Mount, 5329
Descriptions
Descriptions of Ohmite RW2S0CBR220JE provided by its distributors.
RES SMD 0.22 OHM 5% 2W J LEAD | Ohmite RW2S0CBR220JE