Ohmite MC102825003J
Res Thick Film 500K Ohm 5% 1W ±50ppm/C Pad SMD
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Ohmite MC102825003J.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
Datasheet1 page21 years ago
Master Electronics
Sager Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Ohmite MC102825003J symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2005-01-18
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Descriptions
Descriptions of Ohmite MC102825003J provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 1W, 500000ohm, 5000V, 5% +/-Tol, 50ppm/Cel, Surface Mount
RES SMD 500K OHM 5% 1.5W 5025 | Ohmite MC102825003J
Mc10282, 500 K, 5%/Bulk/Ohmite Rohs Compliant: No |Ohmite MC102825003J