NXP Semiconductors MPC745BPX350LE
MPU PowerPC MPC7xx Processor RISC 64-Bit 0.22um 350MHz 2.5V/3.3V 255-Pin FCBGA Tray
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MPC745BPX350LE.
IHS
Datasheet60 pages21 years ago
_legacy Avnet
Freescale Semiconductor
SHENGYU ELECTRONICS
DigiKey
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2001-12-18
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2016-09-30
LTD Date2017-03-31
Related Parts
NXP SemiconductorsMPC745BVT300LE
MPU PowerPC MPC7xx Processor RISC 64-Bit 0.22um 300MHz 2.5V/3.3V 255-Pin FCBGA Tray
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MPC745BPX350LE provided by its distributors.