NXP Semiconductors MCF5206CAB16A
Fixed Point Microprocessor Risc Romless Gull Wing IC Microprocessor 85C 0.65MM 4.75V 16MHZ
Obsolete
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MCF5206CAB16A.
IHS
Datasheet464 pages21 years ago
DigiKey
SHENGYU ELECTRONICS
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date1998-09-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NXP SemiconductorsMCF5270AB100
INTEGRATED MICROPROCESSOR HARDWARE SPECIFICATION RISC Microprocessor, 32-Bit, 100MHz, CMOS, PQFP160
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MCF5206CAB16A provided by its distributors.