NXP Semiconductors MC9S08PL16SCTG
8 Bit MCU, S08 Family S08P Series Microcontrollers, HCS08, 20 MHz, 16 KB, 16 Pins, TSSOP
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC9S08PL16SCTG.
IHS
Datasheet32 pages5 years ago
NXP Semiconductors SCT
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC9S08PL16SCTG provided by its distributors.
MCU 8-bit S08 CISC 16KB Flash 3.3V/5V Automotive AEC-Q100 16-Pin TSSOP
MC9S08 Series 16 KB Flash 1 KB SRAM 8-Bit Microcontroller - TSSOP-16
2.7V~5.5V 20MHz 1KB FLASH 16KB LVD,POR,PWM 14 LINbus,SCI,UART,USART 256 x 8 8bit S08 TSSOP-16