NXP Semiconductors MC68LC302CAF20CT
Low Cost Integrated Multiprotocol Processor Risc Microcontroller, 16-BIT, 20MHZ, Cmos, PQFP100
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68LC302CAF20CT.
IHS
Datasheet6 pages13 years ago
NXP Semiconductors
Future Electronics
Freescale Semiconductor
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NXP SemiconductorsM68LC302CAF20VCT
20MHz 1.125KB 1 20MHz 3.3V GCI,IDL,ISDN,NMSI,PCM,SCPI M68000 TQFP-100 14mm*14mm*1.5mm
NXP SemiconductorsM68LC302CAF16VCT
MPU ColdFire M68000 Processor RISC 32bit 16MHz 100-Pin LQFP Tray / IC MPU M683XX 166MHZ 100LQFP
NXP SemiconductorsMCF52254AF80
MCU 32-bit MCF5225x ColdFire RISC 512KB Flash 3.3V Automotive 100-Pin LQFP Tray
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68LC302CAF20CT provided by its distributors.
20MHz 1.125KB SRAM 1 20MHz 5V GCI,IDL,ISDN,NMSI,PCM,SCPI M68000 QFP 14mm*14mm*1.5mm
MPU ColdFire M68000 Processor RISC 32-Bit 20MHz 100-Pin LQFP Tray
M68000 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 8/16-Bit 20MHz 100-LQFP (14x14)