NXP Semiconductors MC68LC302CAF16CT
MPU ColdFire M68000 Processor RISC 32-Bit 16.67MHz 100-Pin LQFP Tray
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68LC302CAF16CT.
IHS
Datasheet6 pages13 years ago
NXP Semiconductors
element14 APAC
Augswan
Freescale Semiconductor
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2004-05-11
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 months ago)
LTB Date2021-12-01
LTD Date2023-12-01
Related Parts
NXP SemiconductorsM68LC302CAF20VCT
20MHz 1.125KB 1 20MHz 3.3V GCI,IDL,ISDN,NMSI,PCM,SCPI M68000 TQFP-100 14mm*14mm*1.5mm
NXP SemiconductorsM68LC302CAF16VCT
MPU ColdFire M68000 Processor RISC 32bit 16MHz 100-Pin LQFP Tray / IC MPU M683XX 166MHZ 100LQFP
NXP SemiconductorsMCF52254AF80
MCU 32-bit MCF5225x ColdFire RISC 512KB Flash 3.3V Automotive 100-Pin LQFP Tray
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68LC302CAF16CT provided by its distributors.
FREESCALE SEMICONDUCTOR MC68LC302CAF16CT IC, MPU, 32BIT, 16MHZ, 1KB RAM, 100QFP
16MHz 1.125KB SRAM 1 16.67MHz 5V GCI,IDL,ISDN,NMSI,PCM,SCPI M68000 QFP 14mm*14mm*1.5mm
MC68302 Series 16-Bit 16 MHz Integrated Multi-Protocol Processor - LQFP-100
Automotive Qualification Standard:-; Msl:msl 3 - 168 Hours; Product Range:coldfire 68K Series; Cpu Speed:16Mhz; Embedded Interface Type:serial; Mpu Case Style:lqfp; Mpu Core Size:32Bit; No. Of Pins:100Pins; Supply Voltage Max:5.25V Rohs Compliant: Yes