NXP Semiconductors MC68020RC20E
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 20MHz 114-Pin PGA Tray
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68020RC20E.
IHS
Datasheet306 pages30 years ago
Freescale Semiconductor
Rochester Electronics
Arrow Electronics
SHENGYU ELECTRONICS
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2010-07-24
LTD Date2011-07-24
Related Parts
Freescale SemiconductorMC68020FE20E
Microprocessor, 32-Bit, 20MHz, HCMOS, CQFP132
Freescale SemiconductorMC68020CRC25E
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 25MHz 114-Pin PGA Tray
NXP SemiconductorsMC68030FE20C
MPU ColdFire M68000 Processor RISC 32bit 20MHz 132-Pin CQUAD Tray
NXP SemiconductorsMC68030CRC25C
MPUColdFire M68000 Processor RISC 32bit 25MHz 128-Pin PGA Tray
NXP SemiconductorsMC68020FE16E
32-BIT VIRTUAL MEMORY MICROPROCESSOR Microprocessor, 32-Bit, 16.67MHz, HCMOS, CQFP132
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68020RC20E provided by its distributors.
ROHS3Compliant 1Core 32-Bit 1995 68020 IC Microprocessor 0C~70C TA 5.0V 20MHz
Microprocessor, 32-Bit, 20MHz, HCMOS, CPGA114
Microprocessors - MPU 32-BIT MPU
LINEAR REGULATOR REPLACEMENT DC
Microprocessor IC; Series:68K/ColdFire; No. of Bits:32; Frequency Typ:20MHz; Cache Memory On Chip L1/L2:0.256KB; Supply Voltage Min:4.75V; Supply Voltage Max:5.25V; Termination Type:Through Hole; Package/Case:114-PGA ;RoHS Compliant: Yes