NXP Semiconductors MC68020RC16E
MPU M68000 RISC 32-Bit HCMOS 16.67MHz 114-Pin PGA Tray
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors MC68020RC16E.
IHS
Datasheet45 pages26 years ago
Datasheet306 pages30 years ago
Freescale Semiconductor
Augswan
Rochester Electronics
Farnell
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date1988-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2010-07-24
LTD Date2011-07-24
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors MC68020RC16E provided by its distributors.
MPU, 32BIT, M68020, 16MHZ, 114PGA; Product Range:-; MPU Core Size:32bit; Program Memory Size:256Byte; No. of Pins:114Pins; MPU Case Style:PGA; Supply Voltage Min:4.75V; Supply Voltage Max:5.25V; Operating Temperature Min
Microprocessor; No. of Bits:32; Supply Voltage Max:5V; Package/Case:114-PGA; No. of Pins:114; Clock Speed:16MHz; Leaded Process Compatible:Yes; MIPS:10; Processor Type:M680x0 32- Bit; Controller Family/Series:ColdFire/68K ;RoHS Compliant: Yes
MPU, 32BIT, M68020, 16MHZ, 114PGA; Series:MC68020; No. of Bits:32; Typ Frequency:16MHz; Cache on Chip L1/L2 Memory:256Byte; Voltage, Supply Max:5V; Case Style:PGA; No. of Pins:114; Operating Temperature Range:0°C to +70°C; Temp, Op. Max:70°C; Temp, Op. Min:0°C; Base Number:68020; Clock Frequency:16.67MHz; Processor Type:68K/ColdFire