NXP Semiconductors LPC845M301JBD64E
MCU 32-Bit LPC845 ARM Cortex-M0+ RISC 64KB Flash 1.8V to 3.6V 64-Pin LQFP Tray
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NXP Semiconductors LPC845M301JBD64E.
NXP Semiconductors
Datasheet100 pages11 years ago
IHS
Augswan
element14 APAC
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+33.67%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.A.2
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.25
Introduction Date2019-11-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of NXP Semiconductors LPC845M301JBD64E provided by its distributors.
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, Cortex-M0+ CPU, 30MHz, CMOS, PQFP64
LPC84x Series 64 kB Flash 16 kB RAM 30 MHz SMT 32-Bit Microcontroller - LQFP-64
Mcu, Arm Cortex-M0+, 30Mhz, Lqfp-64; Product Range:Lpc Family Lpc84X Series Microcontrollers; Architecture:Arm Cortex-M0+; No. Of Bits:32Bit; Cpu Speed:30Mhz; Program Memory Size:64Kb; Ram Memory Size:16Kb; No. Of Pins:64Pins; Mcu Rohs Compliant: Yes |NXP Semiconductors LPC845M301JBD64E