Knowles 0805B103K501NT
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Knowles 0805B103K501NT.
IHS
Datasheet6 pages12 years ago
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
+274%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, USA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2001-08-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Knowles 0805B103K501NT provided by its distributors.
CAP CER 10000PF 500V X7R 0805
0805 MLCC 0.01uF 500V 10% X7R SMT