NKK Switches YB25SKW01-2CF12-JB
Pushbutton Switch, DPDT, On-(on), Momentary, 3A, 30VDC, Quick Connect Terminal, Panel Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NKK Switches YB25SKW01-2CF12-JB.
RS (Formerly Allied Electronics)
Datasheet14 pages8 years ago
Mouser
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.50.90.31
Introduction Date2014-02-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
NKK SwitchesYB25WCKW01-5F-JF
NKK SwitchesLB25SKW01-1F-B
SWITCH, P/B, DPDT, ON-(ON),SQ, BLACK BODY, GREEN SPOT LED,2V, WHITE CAP,3A,125VAC, QC
NKK SwitchesLB25CKW01-5F24-JF
SWITCH, P/B, DPDT, ON-(ON),RND, BLK BODY, GREEN LED,24V, CLEAR/GREEN CAP,3A,125VAC, QC
Descriptions
Descriptions of NKK Switches YB25SKW01-2CF12-JB provided by its distributors.
SWITCH, P/B, DPDT, ON-(ON),SQUARE,12V RED/GRN LED, CLEAR/WHITE CAP,3A,125VAC,.110 QC
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Pushbutton Switches DPDT ON-ON ILUM 12V