Nichicon UUP1E4R7MCL1GS
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUP 25V 4.7muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UUP1E4R7MCL1GS.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Newark
Nichicon SCT
Inventory History
3 month trend:
-3.86%
CAD Models
Download Nichicon UUP1E4R7MCL1GS symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2004-09-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
ALUMINUM ELECTROLYTIC Capacitor 4.7UF 25; 25V 20%, SMD; AE Case:Radial Can - Capacitance:4.7µF;
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UUQ 25V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UZT 25V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-HA1E4R7R
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR HA 25V 4.7muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-HA1E4R7AR
Wurth Elektronik865250440002
WCAP-ASNP Aluminum Electrolytic Capacitors
Descriptions
Descriptions of Nichicon UUP1E4R7MCL1GS provided by its distributors.
4.7uF 25V 16mA@120Hz 卤20% SMD,D5xL6.1mm Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Non-polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 2121
Capacitor Alum Elect, 4.7Uf, 25V, 20%, Smd, Full Reel; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Capacitance:4.7Μf; Voltage(Dc):25V; Esr:-; Lifetime @ Temperature:2000 Hours @ 85°C; Polarity:Bi-Polar [Non-Polar]; Product Length:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon UUP1E4R7MCL1GS