Nichicon UPM2G010MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 400V 1muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPM2G010MPD.
IHS
TME
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon UPM2G010MPD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Stock
14,933
Authorized Distributors
1
Capacitance
1 µF
1 µF
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
Ripple Current
17 mA
16 mA
Height - Seated (Max)
14.5034 mm
12.4968 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2003-09-22
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-06-30
LTD Date2026-06-30
Related Parts
NichiconUPW2V010MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPW 350V 1muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1uF
NichiconUPM2V010MPD
1uF 350V 卤20% 21mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
United Chemi-ConEKYA101ELL1R0ME11D
1uF 100V ±20% 8mA@120Hz Plugin,D5xL12.5mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL / 1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
YXF Radial Can aluminum electrolytic capacitor 0.197Dia 5.00mm ±20% 1muF 50V
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPM2G010MPD provided by its distributors.
1uF 400V 卤20% 17mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1uF, Through Hole Mount
Capacitor,1Uf,400Vdc,20-% Tol,20+% Tol |Nichicon UPM2G010MPD
Low Impedance, High Reliability Lead Type, 1 μ F, 400 V, RoHS