Nichicon LNY2G392MSEF
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF, Chassis Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon LNY2G392MSEF.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Nichicon SCT
Newark
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2009-08-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXLNY2W392MSEG
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3900UF 450 V DC, NY SERIES 2000H 63.5 X 125MM
United Chemi-ConERWF451LGC392MDF5M
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF
NichiconLNY2W392MSEH
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3900UF 450V DC, NY SERIES 2000H 76.2(DIA.)X95MM
Cornell DubilierDCMC392M400CD5F
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 3900uF 400V
KYOCERA AVXLNU2W392MSEG
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3900UF 450 V DC, NU SERIES 5000H 63.5 X 135MM
United Chemi-ConE37F501CPN392MF92M
Cap Aluminum Lytic 3900uF 500V 20% (89 X 92mm) Screw Terminal 0.025 Ohm 14200mA 5000h 85C
Descriptions
Descriptions of Nichicon LNY2G392MSEF provided by its distributors.
LNY ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR Radial Can - Screw Terminals aluminum electrolytic capacitor 2.008Dia 51.00mm ±20% 3900muF 400V
400V 3900uF 卤20% 19.32A@10kHz Bolt,D51xL170mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
85degC High Voltage, For General Inverter Screw Terminal Type, 3900 μ F, 400 V, -40 to 85°C, RoHS
Nichicon SCT
Capacitor Alum Elec, 3900Uf, 400V, 20%, Screw; Capacitance:3900Μf; Voltage(Dc):400V; Capacitance Tolerance:± 20%; Lifetime @ Temperature:4000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Product Range:Lny Series; Product Diameter:51Mm; Esr:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon LNY2G392MSEF