Nichicon LNC2V392MSEG
Aluminum Electrolytic Capacitor, 3900UF, 350V, 20%, Screw
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon LNC2V392MSEG.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Farnell
Newark
Nichicon SCT
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXLNU2G392MSEH
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3900UF 400 V DC, NU SERIES 5000H 76.2 X 85MM
KYOCERA AVXLNU2G392MSEG
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3900UF 400 V DC, NU SERIES 5000H 63.5 X 100MM
NichiconLNC2W392MSEH
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3900UF, 450V, 20%, SCREW
United Chemi-ConE37F401CPN392MDB7M
Aluminum Electrolytic Capacitor, 3900Uf, 400V, Screw
United Chemi-ConERWF451LGC392MDF5M
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF
United Chemi-ConELXR351LGC392MDD0M
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF
Descriptions
Descriptions of Nichicon LNC2V392MSEG provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF, Chassis Mount
350V 3900uF 卤20% 20.86A@10kHz Bolt,D63.5xL88mm Aluminum Electrolytic Capacitors (Can - Screw Terminals) ROHS
85degC Smaller-Sized High Ripple Current Screw Terminal Type, 3900 μ F, 350 V, -40 to 85°C, RoHS
Nichicon SCT
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitor, 3900Uf, 350V, 20%, Screw; Rango De Producto:Serie Nc; Capacidad:3900Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:350V; Diámetro:63.5Mm; Resistencia Esr:-; Altura:85Mm; Espaciado De Cable:28.6Mm |Nichicon LNC2V392MSEG