KYOCERA AVX LLS2W331MELC
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 450V 330muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX LLS2W331MELC.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Newark
Factory Futures
Nichicon SCT
TME
Inventory History
3 month trend:
-17.79%
CAD Models
Download KYOCERA AVX LLS2W331MELC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
29,514
Capacitance
330 µF
330 µF
Mount
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
450 V
450 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
804 mΩ
Ripple Current
2.15 A
2.15 A
Height - Seated (Max)
35.0012 mm
35.0012 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2002-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cornell DubilierSLPX331M450H5P3
Cap Aluminum Lytic 330uF 450V 20% (35 X 35mm) Snap-In 10mm 0.804 Ohm 2150mA 3000h 85C