Newhaven Display NHD-3.5-320240FT-CTXL-T
Graphic Dot Matrix LCD Display
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Newhaven Display NHD-3.5-320240FT-CTXL-T.
IHS
Datasheet12 pages8 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2017-09-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Newhaven Display NHD-3.5-320240FT-CTXL-T provided by its distributors.
Graphic Dot Matrix LCD Display
HDMI TFT MODULE, 3.5IN, SUNLIGHT READABLE, STANDARD, TOUCH, EVE2 SERIES
LCD DISPLAY TFT 3.5" 320X240
Newhaven 320x240 Transmissive 3.5(Inch) EVE2 TFT Std. Module Res Touch @ 3.3 and SPI Interface Interface with (CN1): Male IDC Box Header; 20-pin; 2x10; 2.54mm pitch (CN2): Top-contact FFC Connector; 20-pin; 1.00mm pitch Connector and FT812 Controller. PN - NHD-3.5-320240FT-CTXL-T