Newhaven Display NHD-2.23-12832UMB3
Oled Display, Graphic, 128X32 Pixels, 8-BIT/12C/SPI, 3V, Blue
Datasheet
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Newhaven Display NHD-2.23-12832UMB3.
Master Electronics
Datasheet22 pages11 years ago
Datasheet21 pages13 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
Newhaven DisplayNHD-2.8-25664UMB3
2.8" Organic LED (OLED) Module Blue
Newhaven DisplayNHD-3.12-25664UMB3
3.12" Organic LED (OLED) Module Blue
Newhaven DisplayNHD-2.8-25664UCB2
OLED DISPLAY, GRAPHIC,256X64 PIXELS,8-BIT SPI WIRE OR 4-WIRE SPI, BLUE
Newhaven DisplayNHD-3.12-25664UCB2
Newhaven DisplayM0216MD-162MDBR2-J
VFD CHARACTER MODULE;2X16 CHARACTER;122X44X20.2;5X8 DOT MATRIX;SERIAL
Descriptions
Descriptions of Newhaven Display NHD-2.23-12832UMB3 provided by its distributors.
2.23" Organic LED (OLED) Module Blue
OLED GRAPH MULTIFONT BLUE 2.23
2.23 Blue Multi-Font Graphic O
Discontinues Newhaven 128 x 32 pixels Blue 2.23 Blue Multi-Font Graphic OLED @ 3V and 8-bit Parallel/I2C/SPI Interface with 1 x 20 Bottom Connector and SSD1305 Controller. PN - NHD-2.23-12832UMB3